I'm a Web Developer,
Chess player,
Roller skater
and above all BLONDE!

My Resume About

Agata

Studia – zalety

Poprzedni post stawiał studia w złym świetle, ale czy tak na prawdę jest? Każdy medal ma dwie strony...

Już w liceum nauczyciele powtarzali nam, żeby poznawać jak najwięcej ludzi. Nie rozumiałam dlaczego. Wiecie, zawsze uczono mnie, że lepiej mieć mało przyjaciół, ale tych największych. Teraz na studiach rozumiem o co im chodziło. Nigdy nie wiesz kim dana osoba zostanie. Im więcej znajomości tym więcej możliwości będziesz miał w przyszłości. Ale nie patrzmy na ludzi egoistycznie i przedmiotowo. Studia mają to do siebie, że idą tam ludzie poważni, w miarę dorośli. W szkole koledzy najczęściej gnębili osoby, których się nie lubiło. Na studiach jak ktoś Ci nie pasuje to zostawiasz to dla siebie i życie jest łatwiejsze. Poza tym od zawsze mówią, że przyjaźnie ze studiów pozostają na zawsze. W końcu otaczasz się ludźmi, którzy mają te same zainteresowania i chcą robić to samo w życiu co Ty! Każdy może znaleźć swoją bratnią duszę.

Z nauką też nie jest tak, że nic nie wyniesiesz z uczeni. Oczywiście są tacy ludzie, ale mam nadzieję, że Ty do nich nie należysz. Nikt Cię do nauki nie zmusza, ale możesz się uczyć sam dla siebie. Ja czasem korzystam z tego, że mam dostęp do ciekawych książek w bibliotece uniwersyteckiej i pogłębiam wiedzę w tym co mnie pasjonuje. Poza tym jeśli uczęszczasz na zajęcia to czy chcesz czy nie to zawsze coś wyniesiesz. Nawet jeśli to będą tylko sprośne żarty wykładowcy...

Kolejnym aspektem są możliwości. Może tracisz trochę czasu na studia, ale w zamian za to dostaniesz certyfikat i tytuł naukowy. W dzisiejszych czasach to nie wszystko, ale dobrą rzeczą są też obowiązkowe praktyki, które musisz odbyć. Wiele osób po praktykach zostaje w danej firmie już na bardzo długo. Uczelnie organizują różne targi pracy, gdzie pracodawcy szukają Ciebie, a nie na odwrót.

Niezwykle ważnym i dość interesującym powodem dla studiowania są stypendia i możliwości wyjazdu za granicę do prestiżowych uczelni na całym świecie. Kolejny punkt do wpisania w CV, nowy język, nowe znajomości oraz podróże.

Poza tym wszystkim co napisałam wyżej jest jeszcze kilka pozytywnych stron studiowania. Jednak taką najbardziej widoczną wśród ludzi jest: spryt. Studia uczą kombinować, uczą jak przetrwać w miejskiej dżungli i jak dojść do postawionego celu.

To od Ciebie zależy co zrobisz ze swoim życiem. Czy może po maturze od razu pójdziesz do pracy, albo rzucisz studia po paru latach... Od siebie mogę tylko dodać: pamiętaj, żebyś nie żałował 🙂